2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2020'de 524,608 ile zirveye çıktı, 2026'de 523,718 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 158,449–204,698 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 198,334 | 486,567 |
| 2016 | 171,744 | 505,35 |
| 2017 | 167,704 | 499,076 |
| 2018 | 171,231 | 509,998 |
| 2019 | 170,323 | 513,793 |
| 2020 | 191,858 | 524,608 |
| 2021 | 187,565 | 471,853 |
| 2022 | 204,698 | 522,915 |
| 2023 | 174,76 | 523,332 |
| 2024 | 172,686 | 512,949 |
| 2025 | 166,862 | 513,723 |
| 2026 | 158,449 | 523,718 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 4.242 kontenjanın 3.615 tanesi doldu; doluluk oranı %85.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3.228 | 3.189 | %99 |
| 2017 | 3.744 | 3.240 | %87 |
| 2018 | 3.869 | 3.258 | %84 |
| 2019 | 3.772 | 3.331 | %88 |
| 2020 | 3.613 | 3.199 | %89 |
| 2021 | 3.212 | 2.803 | %87 |
| 2022 | 4.239 | 4.236 | %100 |
| 2023 | 4.751 | 4.632 | %97 |
| 2024 | 4.706 | 4.379 | %93 |
| 2025 | 4.540 | 3.799 | %84 |
| 2026 | 4.242 | 3.615 | %85 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %62 iken 2021'de %63 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2.314 | 1.420 | %62 |
| 2017 | 1.887 | 1.277 | %60 |
| 2018 | 1.826 | 1.392 | %57 |
| 2019 | 1.876 | 1.455 | %56 |
| 2021 | 1.752 | 1.051 | %63 |
Öğrencilerin geldiği iller
5.374 öğrenci · 15 il- Adana311
- Konya116
- Antalya96
- Mersin78
- Samsun65
- İzmir63
- İstanbul61
- Kayseri45
- Bursa45
- Gaziantep44
- Zonguldak43
- Hatay42
- Muğla37
- Eskişehir33
5.374 öğrencinin 4.295 tanesi (%80) Ankara çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Ankara | 4.295 | %80 |
| Adana | 311 | %6 |
| Konya | 116 | %2 |
| Antalya | 96 | %2 |
| Mersin | 78 | %1 |
| Samsun | 65 | %1 |
| İzmir | 63 | %1 |
| İstanbul | 61 | %1 |
| Kayseri | 45 | %1 |
| Bursa | 45 | %1 |
| Gaziantep | 44 | %1 |
| Zonguldak | 43 | %1 |
| Hatay | 42 | %1 |
| Muğla | 37 | %1 |
| Eskişehir | 33 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Başkent Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Başkent Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 158,449 ile 523,718 arasında değişiyor.
Başkent Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 4.242 kontenjanın 3.615 tanesi doldu; doluluk oranı %85.
Başkent Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Ankara (4.295), Adana (311), Konya (116), Antalya (96), Mersin (78) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

