2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 504,166 ile zirveye çıktı, 2026'de 504,166 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 167,14–275,127 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 226,451 | 462,666 |
| 2016 | 182,476 | 481,709 |
| 2017 | 167,14 | 467,16 |
| 2018 | 171,909 | 474,618 |
| 2019 | 185,989 | 477,924 |
| 2020 | 188,976 | 498,324 |
| 2021 | 177,393 | 437,515 |
| 2022 | 240,632 | 493,832 |
| 2023 | 241,875 | 494,753 |
| 2024 | 254,21 | 475,556 |
| 2025 | 258,14 | 485,251 |
| 2026 | 275,127 | 504,166 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 2.653 kontenjanın 2.640 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 7.228 | 7.215 | %100 |
| 2017 | 3.565 | 2.921 | %82 |
| 2018 | 2.995 | 2.554 | %85 |
| 2019 | 2.823 | 2.772 | %98 |
| 2020 | 2.577 | 2.536 | %98 |
| 2021 | 2.529 | 2.354 | %93 |
| 2022 | 3.826 | 3.779 | %99 |
| 2023 | 3.906 | 3.855 | %99 |
| 2024 | 3.511 | 3.440 | %98 |
| 2025 | 2.694 | 2.671 | %99 |
| 2026 | 2.653 | 2.640 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %58 iken 2021'de %43 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.483 | 1.074 | %58 |
| 2017 | 828 | 1.494 | %36 |
| 2018 | 936 | 1.441 | %39 |
| 2019 | 1.148 | 1.624 | %41 |
| 2021 | 1.010 | 1.344 | %43 |
Öğrencilerin geldiği iller
3.559 öğrenci · 15 il- İstanbul310
- Mersin233
- Ankara218
- Adana194
- Hatay172
- Konya162
- İzmir141
- Bursa137
- Gaziantep136
- Şanlıurfa99
- Denizli98
- Diyarbakır89
- Manisa82
- Van81
3.559 öğrencinin 1.407 tanesi (%40) Antalya çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Antalya | 1.407 | %40 |
| İstanbul | 310 | %9 |
| Mersin | 233 | %7 |
| Ankara | 218 | %6 |
| Adana | 194 | %5 |
| Hatay | 172 | %5 |
| Konya | 162 | %5 |
| İzmir | 141 | %4 |
| Bursa | 137 | %4 |
| Gaziantep | 136 | %4 |
| Şanlıurfa | 99 | %3 |
| Denizli | 98 | %3 |
| Diyarbakır | 89 | %3 |
| Manisa | 82 | %2 |
| Van | 81 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 275,127 ile 504,166 arasında değişiyor.
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 2.653 kontenjanın 2.640 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Antalya (1.407), İstanbul (310), Mersin (233), Ankara (218), Adana (194) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

