Neredeoku.com
Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistikleri kampüs fotoğrafı
Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistikleri logosu

Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistikleri

  • İstanbul
  • Devlet Üniversitesi
  • 1911 Kuruluş

2026 yılı özeti

Kaynak: ÖSYM / YÖK
Kontenjan3.109127 azaldı
Yerleşen3.1081 kontenjan boş kaldı
Doluluk100%

Aşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.

Yıllara göre taban puan aralığı

En yüksekEn düşük
150300450600435,321204,352015459,095200,8972016448,577258,0432017467,201223,8322018481,45207,0182019507,617307,4152020459,863271,4192021524,016316,8182022527,293320,6832023514,282316,4342024509,088324,5772025508,777309,4732026

En yüksek taban puan 2023'de 527,293 ile zirveye çıktı, 2026'de 508,777 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 200,897–324,577 bandında kaldı.

Tabloyu göster
Yıldız Teknik Üniversitesi yıllara göre taban puan aralığı
YılEn düşükEn yüksek
2015204,35435,321
2016200,897459,095
2017258,043448,577
2018223,832467,201
2019207,018481,45
2020307,415507,617
2021271,419459,863
2022316,818524,016
2023320,683527,293
2024316,434514,282
2025324,577509,088
2026309,473508,777

Yıllara göre kontenjan ve doluluk

KontenjanYerleşen
01.1002.2003.3004.4003.6473.64120163.8013.79620174.0073.98920184.0664.04620193.9363.93620203.8943.89420214.1344.13420224.2854.26820233.9103.91020243.2363.23420253.1093.1082026
Doluluk oranı
%1002016
%1002017
%1002018
%1002019
%1002020
%1002021
%1002022
%1002023
%1002024
%1002025
%1002026

2026 yılında 3.109 kontenjanın 3.108 tanesi doldu; doluluk oranı %100.

Tabloyu göster
Yıldız Teknik Üniversitesi yıllara göre kontenjan ve yerleşen sayısı
YılKontenjanYerleşenDoluluk
20163.6473.641%100
20173.8013.796%100
20184.0073.989%100
20194.0664.046%100
20203.9363.936%100
20213.8943.894%100
20224.1344.134%100
20234.2854.268%100
20243.9103.910%100
20253.2363.234%100
20263.1093.108%100

Yıllara göre cinsiyet dağılımı

KadınErkek
2016
1.623 · %45
2.018 · %55
2017
1.782 · %47
2.014 · %53
2018
1.858 · %47
2.131 · %53
2019
1.968 · %49
2.078 · %51
2021
1.899 · %49
1.995 · %51

Kadın öğrenci oranı 2016'de %45 iken 2021'de %49 oldu.

Tabloyu göster
Yıldız Teknik Üniversitesi yerleşen öğrencilerin cinsiyet dağılımı
YılKadınErkekKadın oranı
20161.6232.018%45
20171.7822.014%47
20181.8582.131%47
20191.9682.078%49
20211.8991.995%49

Öğrencilerin geldiği iller

5.871 öğrenci · 15 il
Yerel ağırlıklıHer 10 öğrenciden 6'u İstanbul'dan geliyor.
İstanbul3.519
Diğer 14 il toplam2.352
İstanbul dışı illerölçek: en yüksek 392 öğrenci
  • Bursa392
  • İzmir276
  • Kocaeli256
  • Antalya181
  • Ankara155
  • Mersin151
  • Balıkesir145
  • Konya138
  • Adana135
  • Tekirdağ131
  • Sakarya112
  • Samsun96
  • Hatay93
  • Denizli91

5.871 öğrencinin 3.519 tanesi (%60) İstanbul çıkışlı.

Tabloyu göster
Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin geldiği iller
İlÖğrenciPay
İstanbul3.519%60
Bursa392%7
İzmir276%5
Kocaeli256%4
Antalya181%3
Ankara155%3
Mersin151%3
Balıkesir145%2
Konya138%2
Adana135%2
Tekirdağ131%2
Sakarya112%2
Samsun96%2
Hatay93%2
Denizli91%2

Sık Sorulan Sorular

Yıldız Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?

2026 verilerine göre Yıldız Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 309,473 ile 508,777 arasında değişiyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?

2026 yılında 3.109 kontenjanın 3.108 tanesi doldu; doluluk oranı %100.

Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?

İstanbul (3.519), Bursa (392), İzmir (276), Kocaeli (256), Antalya (181) en çok öğrenci gönderen illerdir.

Bu istatistikler hangi yıllara ait?

Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

Puanınız bu aralığa giriyor mu?YKS puanınızı hesaplayın, bu üniversitenin bölümleriyle karşılaştırın.Puan Hesapla
Veri notuSayılar YÖK ve ÖSYM yerleştirme kayıtlarından derlenmiştir ve 2015–2026 dönemini kapsıyor. Bazı yıllarda tüm ölçümler yayımlanmadığı için grafiklerde yıl atlamaları olabilir.