Neredeoku.com
Sinop Üniversitesi İstatistikleri kampüs fotoğrafı
Sinop Üniversitesi İstatistikleri logosu

Sinop Üniversitesi İstatistikleri

  • Sinop
  • Devlet Üniversitesi
  • 2007 Kuruluş

2026 yılı özeti

Kaynak: ÖSYM / YÖK
Kontenjan3.38186 arttı
Yerleşen3.34932 kontenjan boş kaldı
Doluluk99%

Aşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.

Yıllara göre taban puan aralığı

En yüksekEn düşük
100233367500376,332202,7752015401,46176,9732016384,56166,3532017364,87174,3922018381,161168,5372019397,282180,9972020341,564187,1472021399,193207,4272022402,677222,5872023408,321219,8132024408,259233,6832025421,596239,9972026

En yüksek taban puan 2026'de 421,596 ile zirveye çıktı, 2026'de 421,596 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 166,353–239,997 bandında kaldı.

Tabloyu göster
Sinop Üniversitesi yıllara göre taban puan aralığı
YılEn düşükEn yüksek
2015202,775376,332
2016176,973401,46
2017166,353384,56
2018174,392364,87
2019168,537381,161
2020180,997397,282
2021187,147341,564
2022207,427399,193
2023222,587402,677
2024219,813408,321
2025233,683408,259
2026239,997421,596

Yıllara göre kontenjan ve doluluk

KontenjanYerleşen
01.5003.0004.5006.0005.9595.65820164.1992.74420173.5832.96220183.1932.84320193.1072.99720203.0232.20020213.5583.53720223.7073.64420233.6903.60120243.2953.25320253.3813.3492026
Doluluk oranı
%952016
%652017
%832018
%892019
%962020
%732021
%992022
%982023
%982024
%992025
%992026

2026 yılında 3.381 kontenjanın 3.349 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Tabloyu göster
Sinop Üniversitesi yıllara göre kontenjan ve yerleşen sayısı
YılKontenjanYerleşenDoluluk
20165.9595.658%95
20174.1992.744%65
20183.5832.962%83
20193.1932.843%89
20203.1072.997%96
20213.0232.200%73
20223.5583.537%99
20233.7073.644%98
20243.6903.601%98
20253.2953.253%99
20263.3813.349%99

Yıllara göre cinsiyet dağılımı

KadınErkek
2016
2.170 · %59
1.499 · %41
2017
1.295 · %53
1.154 · %47
2018
1.316 · %52
1.208 · %48
2019
1.445 · %51
1.398 · %49
2021
1.144 · %52
1.056 · %48

Kadın öğrenci oranı 2016'de %59 iken 2021'de %52 oldu.

Tabloyu göster
Sinop Üniversitesi yerleşen öğrencilerin cinsiyet dağılımı
YılKadınErkekKadın oranı
20162.1701.499%59
20171.2951.154%53
20181.3161.208%52
20191.4451.398%51
20211.1441.056%52

Öğrencilerin geldiği iller

3.446 öğrenci · 15 il
Bölgeye yayılmışHer 10 öğrenciden 3'u Samsun'dan geliyor.
Samsun1.040
Diğer 14 il toplam2.406
Samsun dışı illerölçek: en yüksek 457 öğrenci
  • Sinop457
  • İstanbul367
  • Ankara244
  • Ordu234
  • Çorum200
  • Tokat150
  • Trabzon142
  • Amasya126
  • Giresun109
  • Kastamonu100
  • Kocaeli76
  • Şanlıurfa68
  • Kayseri67
  • Kahramanmaraş66

3.446 öğrencinin 1.040 tanesi (%30) Samsun çıkışlı.

Tabloyu göster
Sinop Üniversitesi öğrencilerinin geldiği iller
İlÖğrenciPay
Samsun1.040%30
Sinop457%13
İstanbul367%11
Ankara244%7
Ordu234%7
Çorum200%6
Tokat150%4
Trabzon142%4
Amasya126%4
Giresun109%3
Kastamonu100%3
Kocaeli76%2
Şanlıurfa68%2
Kayseri67%2
Kahramanmaraş66%2

Sık Sorulan Sorular

Sinop Üniversitesi taban puan aralığı nedir?

2026 verilerine göre Sinop Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 239,997 ile 421,596 arasında değişiyor.

Sinop Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?

2026 yılında 3.381 kontenjanın 3.349 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Sinop Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?

Samsun (1.040), Sinop (457), İstanbul (367), Ankara (244), Ordu (234) en çok öğrenci gönderen illerdir.

Bu istatistikler hangi yıllara ait?

Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

Puanınız bu aralığa giriyor mu?YKS puanınızı hesaplayın, bu üniversitenin bölümleriyle karşılaştırın.Puan Hesapla
Veri notuSayılar YÖK ve ÖSYM yerleştirme kayıtlarından derlenmiştir ve 2015–2026 dönemini kapsıyor. Bazı yıllarda tüm ölçümler yayımlanmadığı için grafiklerde yıl atlamaları olabilir.