2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2017'de 22.312.800 ile zirveye çıktı, 2026'de 523,417 oldu. En düşük puan 2016–2026 arasında 198,957–280,548 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2016 | 263,59 | 488,112 |
| 2017 | 198,957 | 22.312.800 |
| 2018 | 244,04 | 499,819 |
| 2019 | 238,69 | 504,699 |
| 2020 | 251,917 | 341,485 |
| 2021 | 238,552 | 314,884 |
| 2022 | 261,713 | 516,863 |
| 2023 | 263,631 | 518,822 |
| 2024 | 270,962 | 506,749 |
| 2025 | 280,548 | 509,199 |
| 2026 | 213,358 | 523,417 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.704 kontenjanın 3.681 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3.612 | 3.612 | %100 |
| 2017 | 2.968 | 2.968 | %100 |
| 2018 | 3.240 | 3.240 | %100 |
| 2019 | 3.765 | 3.765 | %100 |
| 2020 | 2.255 | 2.255 | %100 |
| 2021 | 2.257 | 2.257 | %100 |
| 2022 | 5.204 | 5.204 | %100 |
| 2023 | 5.417 | 5.394 | %100 |
| 2024 | 5.206 | 5.177 | %99 |
| 2025 | 4.551 | 4.463 | %98 |
| 2026 | 3.704 | 3.681 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %69 iken 2021'de %67 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 807 | 365 | %69 |
| 2017 | 1.856 | 895 | %67 |
| 2018 | 2.055 | 1.138 | %64 |
| 2019 | 2.408 | 1.357 | %64 |
| 2021 | 1.514 | 743 | %67 |
Öğrencilerin geldiği iller
4.345 öğrenci · 15 il- Ankara1.024
- Bursa165
- Kocaeli164
- Samsun98
- Mersin87
- Sakarya86
- Hatay85
- Adana80
- Konya77
- Ordu75
- Antalya68
- Kayseri62
- Kahramanmaraş60
- İzmir59
4.345 öğrencinin 2.155 tanesi (%50) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 2.155 | %50 |
| Ankara | 1.024 | %24 |
| Bursa | 165 | %4 |
| Kocaeli | 164 | %4 |
| Samsun | 98 | %2 |
| Mersin | 87 | %2 |
| Sakarya | 86 | %2 |
| Hatay | 85 | %2 |
| Adana | 80 | %2 |
| Konya | 77 | %2 |
| Ordu | 75 | %2 |
| Antalya | 68 | %2 |
| Kayseri | 62 | %1 |
| Kahramanmaraş | 60 | %1 |
| İzmir | 59 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Sağlık Bilimleri Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Sağlık Bilimleri Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 213,358 ile 523,417 arasında değişiyor.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.704 kontenjanın 3.681 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (2.155), Ankara (1.024), Bursa (165), Kocaeli (164), Samsun (98) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2016–2026 dönemini kapsıyor.
