2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 543,238 ile zirveye çıktı, 2026'de 535,987 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 200,109–268,211 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 200,109 | 463,757 |
| 2016 | 232,79 | 492,474 |
| 2017 | 243,653 | 485,178 |
| 2018 | 205,411 | 507,976 |
| 2019 | 236,065 | 520,896 |
| 2020 | 259,212 | 532,882 |
| 2021 | 224,491 | 494,701 |
| 2022 | 268,211 | 538,41 |
| 2023 | 262,959 | 543,238 |
| 2024 | 239,662 | 533,518 |
| 2025 | 210,056 | 531,761 |
| 2026 | 203,527 | 535,987 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 1.401 kontenjanın 1.370 tanesi doldu; doluluk oranı %98.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.423 | 1.418 | %100 |
| 2017 | 1.342 | 1.331 | %99 |
| 2018 | 1.348 | 1.299 | %96 |
| 2019 | 1.344 | 1.323 | %98 |
| 2020 | 1.118 | 1.110 | %99 |
| 2021 | 1.064 | 1.049 | %99 |
| 2022 | 1.277 | 1.275 | %100 |
| 2023 | 1.313 | 1.271 | %97 |
| 2024 | 1.429 | 1.400 | %98 |
| 2025 | 1.420 | 1.409 | %99 |
| 2026 | 1.401 | 1.370 | %98 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %45 iken 2021'de %48 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 641 | 777 | %45 |
| 2017 | 626 | 705 | %47 |
| 2018 | 587 | 712 | %45 |
| 2019 | 626 | 697 | %47 |
| 2021 | 501 | 548 | %48 |
Öğrencilerin geldiği iller
2.021 öğrenci · 15 il- İzmir151
- Bursa129
- Antalya75
- Kocaeli52
- Ankara48
- Balıkesir42
- Muğla38
- Gaziantep36
- Denizli36
- Adana33
- Tekirdağ30
- Mersin26
- Samsun26
- Manisa20
2.021 öğrencinin 1.279 tanesi (%63) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 1.279 | %63 |
| İzmir | 151 | %7 |
| Bursa | 129 | %6 |
| Antalya | 75 | %4 |
| Kocaeli | 52 | %3 |
| Ankara | 48 | %2 |
| Balıkesir | 42 | %2 |
| Muğla | 38 | %2 |
| Gaziantep | 36 | %2 |
| Denizli | 36 | %2 |
| Adana | 33 | %2 |
| Tekirdağ | 30 | %1 |
| Mersin | 26 | %1 |
| Samsun | 26 | %1 |
| Manisa | 20 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Özyeğin Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Özyeğin Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 203,527 ile 535,987 arasında değişiyor.
Özyeğin Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 1.401 kontenjanın 1.370 tanesi doldu; doluluk oranı %98.
Özyeğin Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (1.279), İzmir (151), Bursa (129), Antalya (75), Kocaeli (52) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

