2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 511,761 ile zirveye çıktı, 2026'de 511,761 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 167,443–243,068 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 221,063 | 457,47 |
| 2016 | 171,03 | 476,485 |
| 2017 | 167,443 | 470,13 |
| 2018 | 171,117 | 482,957 |
| 2019 | 169,993 | 488,324 |
| 2020 | 186,71 | 507,037 |
| 2021 | 189,728 | 450,912 |
| 2022 | 217,732 | 506,256 |
| 2023 | 234,578 | 506,704 |
| 2024 | 237,918 | 490,144 |
| 2025 | 216,01 | 495,821 |
| 2026 | 243,068 | 511,761 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 5.516 kontenjanın 5.483 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 13.397 | 13.203 | %99 |
| 2017 | 9.086 | 7.486 | %82 |
| 2018 | 7.861 | 7.280 | %93 |
| 2019 | 7.726 | 7.520 | %97 |
| 2020 | 7.683 | 7.572 | %99 |
| 2021 | 7.852 | 6.927 | %88 |
| 2022 | 8.506 | 8.416 | %99 |
| 2023 | 8.728 | 8.659 | %99 |
| 2024 | 7.709 | 7.659 | %99 |
| 2025 | 5.860 | 5.812 | %99 |
| 2026 | 5.516 | 5.483 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %63 iken 2021'de %44 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 6.138 | 3.643 | %63 |
| 2017 | 3.195 | 4.061 | %44 |
| 2018 | 2.967 | 4.266 | %41 |
| 2019 | 3.211 | 4.309 | %43 |
| 2021 | 3.050 | 3.877 | %44 |
Öğrencilerin geldiği iller
11.906 öğrenci · 15 il- Adana1.825
- Hatay1.138
- Gaziantep556
- İstanbul407
- Ankara393
- Kahramanmaraş392
- Osmaniye382
- Diyarbakır352
- Şanlıurfa311
- Mardin280
- Batman198
- Konya196
- Antalya172
- Adıyaman168
11.906 öğrencinin 5.136 tanesi (%43) Mersin çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Mersin | 5.136 | %43 |
| Adana | 1.825 | %15 |
| Hatay | 1.138 | %10 |
| Gaziantep | 556 | %5 |
| İstanbul | 407 | %3 |
| Ankara | 393 | %3 |
| Kahramanmaraş | 392 | %3 |
| Osmaniye | 382 | %3 |
| Diyarbakır | 352 | %3 |
| Şanlıurfa | 311 | %3 |
| Mardin | 280 | %2 |
| Batman | 198 | %2 |
| Konya | 196 | %2 |
| Antalya | 172 | %1 |
| Adıyaman | 168 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Mersin Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Mersin Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 243,068 ile 511,761 arasında değişiyor.
Mersin Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 5.516 kontenjanın 5.483 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Mersin Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Mersin (5.136), Adana (1.825), Hatay (1.138), Gaziantep (556), İstanbul (407) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

