2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 500,018 ile zirveye çıktı, 2026'de 500,018 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 151,95–217,503 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 208,982 | 340,911 |
| 2016 | 172,121 | 357,554 |
| 2017 | 170,124 | 349,037 |
| 2018 | 167,588 | 323,916 |
| 2019 | 171,051 | 343,344 |
| 2020 | 170,032 | 403,155 |
| 2021 | 192,496 | 343,98 |
| 2022 | 196,844 | 488,106 |
| 2023 | 217,503 | 490,071 |
| 2024 | 213,642 | 469,824 |
| 2025 | 151,95 | 479,431 |
| 2026 | 164,893 | 500,018 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.679 kontenjanın 3.656 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 8.868 | 8.362 | %94 |
| 2017 | 7.136 | 5.299 | %74 |
| 2018 | 4.510 | 3.592 | %80 |
| 2019 | 3.909 | 3.449 | %88 |
| 2020 | 3.689 | 3.410 | %92 |
| 2021 | 3.409 | 2.393 | %70 |
| 2022 | 5.040 | 5.023 | %100 |
| 2023 | 5.207 | 5.143 | %99 |
| 2024 | 4.548 | 4.389 | %97 |
| 2025 | 3.949 | 3.878 | %98 |
| 2026 | 3.679 | 3.656 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %62 iken 2021'de %63 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2.832 | 1.748 | %62 |
| 2017 | 1.849 | 1.375 | %57 |
| 2018 | 1.916 | 1.372 | %58 |
| 2019 | 2.059 | 1.390 | %60 |
| 2021 | 1.514 | 879 | %63 |
Öğrencilerin geldiği iller
4.946 öğrenci · 15 il- Konya1.290
- Mersin593
- Adana372
- Hatay192
- Ankara165
- Antalya153
- Gaziantep131
- Osmaniye127
- Şanlıurfa112
- Kahramanmaraş96
- Kayseri77
- İstanbul73
- İzmir52
- Mardin50
4.946 öğrencinin 1.463 tanesi (%30) Karaman çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Karaman | 1.463 | %30 |
| Konya | 1.290 | %26 |
| Mersin | 593 | %12 |
| Adana | 372 | %8 |
| Hatay | 192 | %4 |
| Ankara | 165 | %3 |
| Antalya | 153 | %3 |
| Gaziantep | 131 | %3 |
| Osmaniye | 127 | %3 |
| Şanlıurfa | 112 | %2 |
| Kahramanmaraş | 96 | %2 |
| Kayseri | 77 | %2 |
| İstanbul | 73 | %1 |
| İzmir | 52 | %1 |
| Mardin | 50 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 164,893 ile 500,018 arasında değişiyor.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.679 kontenjanın 3.656 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Karaman (1.463), Konya (1.290), Mersin (593), Adana (372), Hatay (192) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

