2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 510,701 ile zirveye çıktı, 2026'de 510,701 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 159,427–235,542 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 215,341 | 449,451 |
| 2016 | 170,28 | 469,9 |
| 2017 | 169,58 | 464,209 |
| 2018 | 197,416 | 475,014 |
| 2019 | 202,839 | 480,238 |
| 2020 | 192,967 | 501,075 |
| 2021 | 196,202 | 440,459 |
| 2022 | 222,42 | 475,179 |
| 2023 | 227,053 | 475,555 |
| 2024 | 225,058 | 484,267 |
| 2025 | 235,542 | 492,888 |
| 2026 | 159,427 | 510,701 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 4.345 kontenjanın 4.314 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 12.542 | 12.400 | %99 |
| 2017 | 11.314 | 10.685 | %94 |
| 2018 | 6.473 | 5.597 | %86 |
| 2019 | 5.154 | 5.061 | %98 |
| 2020 | 4.989 | 4.878 | %98 |
| 2021 | 4.903 | 4.197 | %86 |
| 2022 | 5.187 | 5.020 | %97 |
| 2023 | 5.374 | 5.244 | %98 |
| 2024 | 5.385 | 5.318 | %99 |
| 2025 | 4.453 | 4.444 | %100 |
| 2026 | 4.345 | 4.314 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %57 iken 2021'de %47 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 4.685 | 3.585 | %57 |
| 2017 | 3.900 | 3.740 | %51 |
| 2018 | 2.549 | 3.048 | %46 |
| 2019 | 2.296 | 2.765 | %45 |
| 2021 | 1.953 | 2.244 | %47 |
Öğrencilerin geldiği iller
5.836 öğrenci · 15 il- İstanbul1.083
- Ankara561
- Samsun442
- Ordu289
- Rize242
- Bursa233
- Kocaeli219
- Giresun202
- İzmir169
- Antalya157
- Gaziantep140
- Mersin136
- Kayseri129
- Artvin118
5.836 öğrencinin 1.716 tanesi (%29) Trabzon çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Trabzon | 1.716 | %29 |
| İstanbul | 1.083 | %19 |
| Ankara | 561 | %10 |
| Samsun | 442 | %8 |
| Ordu | 289 | %5 |
| Rize | 242 | %4 |
| Bursa | 233 | %4 |
| Kocaeli | 219 | %4 |
| Giresun | 202 | %3 |
| İzmir | 169 | %3 |
| Antalya | 157 | %3 |
| Gaziantep | 140 | %2 |
| Mersin | 136 | %2 |
| Kayseri | 129 | %2 |
| Artvin | 118 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Karadeniz Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Karadeniz Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 159,427 ile 510,701 arasında değişiyor.
Karadeniz Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 4.345 kontenjanın 4.314 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Trabzon (1.716), İstanbul (1.083), Ankara (561), Samsun (442), Ordu (289) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

