2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 542,06 ile zirveye çıktı, 2026'de 536,533 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 184,686–284,539 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 216,994 | 479,849 |
| 2016 | 239,639 | 502,705 |
| 2017 | 246,937 | 489,537 |
| 2018 | 251,924 | 510,434 |
| 2019 | 260,838 | 519,201 |
| 2020 | 284,539 | 531,682 |
| 2021 | 250,122 | 495,2 |
| 2022 | 226,111 | 539,227 |
| 2023 | 283,652 | 542,06 |
| 2024 | 184,686 | 536,308 |
| 2025 | 264,748 | 533,136 |
| 2026 | 190,474 | 536,533 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 3.142 kontenjanın 2.920 tanesi doldu; doluluk oranı %93.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3.587 | 3.447 | %96 |
| 2017 | 3.788 | 3.651 | %96 |
| 2018 | 3.730 | 3.608 | %97 |
| 2019 | 3.803 | 3.577 | %94 |
| 2020 | 3.755 | 3.520 | %94 |
| 2021 | 3.682 | 3.539 | %96 |
| 2022 | 4.090 | 3.983 | %97 |
| 2023 | 3.537 | 3.441 | %97 |
| 2024 | 3.091 | 2.854 | %92 |
| 2025 | 3.090 | 2.967 | %96 |
| 2026 | 3.142 | 2.920 | %93 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %35 iken 2021'de %36 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.215 | 2.232 | %35 |
| 2017 | 1.272 | 2.379 | %35 |
| 2018 | 1.245 | 2.363 | %35 |
| 2019 | 1.348 | 2.229 | %38 |
| 2021 | 1.281 | 2.258 | %36 |
Öğrencilerin geldiği iller
5.323 öğrenci · 15 il- Bursa396
- İzmir386
- Ankara254
- Kocaeli237
- Antalya209
- Adana166
- Balıkesir148
- Mersin136
- Konya129
- Samsun99
- Denizli98
- Kayseri97
- Sakarya96
- Aydın94
5.323 öğrencinin 2.778 tanesi (%52) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 2.778 | %52 |
| Bursa | 396 | %7 |
| İzmir | 386 | %7 |
| Ankara | 254 | %5 |
| Kocaeli | 237 | %4 |
| Antalya | 209 | %4 |
| Adana | 166 | %3 |
| Balıkesir | 148 | %3 |
| Mersin | 136 | %3 |
| Konya | 129 | %2 |
| Samsun | 99 | %2 |
| Denizli | 98 | %2 |
| Kayseri | 97 | %2 |
| Sakarya | 96 | %2 |
| Aydın | 94 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
İstanbul Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre İstanbul Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 190,474 ile 536,533 arasında değişiyor.
İstanbul Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 3.142 kontenjanın 2.920 tanesi doldu; doluluk oranı %93.
İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (2.778), Bursa (396), İzmir (386), Ankara (254), Kocaeli (237) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

