2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2017'de 513,681 ile zirveye çıktı, 2026'de 496,046 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 142,173–270,278 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 216,808 | 450,68 |
| 2016 | 270,278 | 477,546 |
| 2017 | 228,959 | 513,681 |
| 2018 | 221,386 | 488,647 |
| 2019 | 221,591 | 453,556 |
| 2020 | 224,093 | 442,104 |
| 2021 | 213,708 | 414,495 |
| 2022 | 206,117 | 497,879 |
| 2023 | 174,666 | 486,56 |
| 2024 | 184,845 | 501,183 |
| 2025 | 142,173 | 456,004 |
| 2026 | 153,476 | 496,046 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 1.544 kontenjanın 1.088 tanesi doldu; doluluk oranı %70.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 280 | 280 | %100 |
| 2017 | 280 | 250 | %89 |
| 2018 | 320 | 239 | %75 |
| 2019 | 212 | 206 | %97 |
| 2020 | 220 | 220 | %100 |
| 2021 | 230 | 144 | %63 |
| 2022 | 915 | 902 | %99 |
| 2023 | 1.290 | 1.251 | %97 |
| 2024 | 1.307 | 1.231 | %94 |
| 2025 | 1.500 | 1.183 | %79 |
| 2026 | 1.544 | 1.088 | %70 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %73 iken 2021'de %65 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 205 | 75 | %73 |
| 2017 | 171 | 79 | %68 |
| 2018 | 155 | 84 | %65 |
| 2019 | 143 | 63 | %69 |
| 2021 | 93 | 51 | %65 |
Öğrencilerin geldiği iller
315 öğrenci · 15 il- Kocaeli9
- Antalya8
- Bursa7
- Konya6
- Ankara4
- İzmir4
- Balıkesir4
- Sakarya4
- Kayseri3
- Rize3
- Tekirdağ3
- Samsun3
- Hatay2
- Manisa2
315 öğrencinin 253 tanesi (%80) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 253 | %80 |
| Kocaeli | 9 | %3 |
| Antalya | 8 | %3 |
| Bursa | 7 | %2 |
| Konya | 6 | %2 |
| Ankara | 4 | %1 |
| İzmir | 4 | %1 |
| Balıkesir | 4 | %1 |
| Sakarya | 4 | %1 |
| Kayseri | 3 | %1 |
| Rize | 3 | %1 |
| Tekirdağ | 3 | %1 |
| Samsun | 3 | %1 |
| Hatay | 2 | %1 |
| Manisa | 2 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 153,476 ile 496,046 arasında değişiyor.
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 1.544 kontenjanın 1.088 tanesi doldu; doluluk oranı %70.
İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (253), Kocaeli (9), Antalya (8), Bursa (7), Konya (6) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

