2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 407,222 ile zirveye çıktı, 2026'de 407,222 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 167,928–238,793 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 200,197 | 291,943 |
| 2016 | 167,928 | 320,444 |
| 2017 | 170,924 | 298,758 |
| 2018 | 173,879 | 274,912 |
| 2019 | 170,053 | 283,079 |
| 2020 | 170,652 | 318,165 |
| 2021 | 186,026 | 290,617 |
| 2022 | 222,889 | 363,875 |
| 2023 | 229,6 | 364,507 |
| 2024 | 226,486 | 342,076 |
| 2025 | 238,146 | 367,325 |
| 2026 | 238,793 | 407,222 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 2.255 kontenjanın 2.244 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 3.424 | 3.242 | %95 |
| 2017 | 2.235 | 1.685 | %75 |
| 2018 | 2.039 | 1.741 | %85 |
| 2019 | 2.060 | 1.729 | %84 |
| 2020 | 1.852 | 1.649 | %89 |
| 2021 | 1.781 | 1.480 | %83 |
| 2022 | 2.627 | 2.484 | %95 |
| 2023 | 3.330 | 3.108 | %93 |
| 2024 | 3.164 | 3.023 | %96 |
| 2025 | 2.487 | 2.453 | %99 |
| 2026 | 2.255 | 2.244 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %53 iken 2021'de %28 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.311 | 1.150 | %53 |
| 2017 | 436 | 1.242 | %26 |
| 2018 | 400 | 1.289 | %24 |
| 2019 | 465 | 1.264 | %27 |
| 2021 | 407 | 1.073 | %28 |
Öğrencilerin geldiği iller
2.819 öğrenci · 15 il- Adana311
- Gaziantep247
- Mersin166
- Osmaniye124
- Kahramanmaraş101
- İstanbul66
- Diyarbakır55
- Malatya50
- Şanlıurfa49
- Ankara46
- Mardin44
- Adıyaman39
- Batman38
- İzmir34
2.819 öğrencinin 1.449 tanesi (%51) Hatay çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Hatay | 1.449 | %51 |
| Adana | 311 | %11 |
| Gaziantep | 247 | %9 |
| Mersin | 166 | %6 |
| Osmaniye | 124 | %4 |
| Kahramanmaraş | 101 | %4 |
| İstanbul | 66 | %2 |
| Diyarbakır | 55 | %2 |
| Malatya | 50 | %2 |
| Şanlıurfa | 49 | %2 |
| Ankara | 46 | %2 |
| Mardin | 44 | %2 |
| Adıyaman | 39 | %1 |
| Batman | 38 | %1 |
| İzmir | 34 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
İskenderun Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre İskenderun Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 238,793 ile 407,222 arasında değişiyor.
İskenderun Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 2.255 kontenjanın 2.244 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
İskenderun Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Hatay (1.449), Adana (311), Gaziantep (247), Mersin (166), Osmaniye (124) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

