2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2024'de 426,083 ile zirveye çıktı, 2026'de 417,863 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 171,097–227,884 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 227,884 | 227,884 |
| 2016 | 189,536 | 337,53 |
| 2017 | 171,711 | 330,782 |
| 2018 | 173,786 | 308,815 |
| 2019 | 171,097 | 346,537 |
| 2020 | 196,146 | 342,446 |
| 2021 | 204,034 | 301,957 |
| 2022 | 174,873 | 408,427 |
| 2023 | 211,87 | 415,906 |
| 2024 | 205,02 | 426,083 |
| 2025 | 206,418 | 395,396 |
| 2026 | 218,501 | 417,863 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 1.398 kontenjanın 1.338 tanesi doldu; doluluk oranı %96.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1.273 | 1.243 | %98 |
| 2017 | 958 | 649 | %68 |
| 2018 | 873 | 738 | %85 |
| 2019 | 1.001 | 719 | %72 |
| 2020 | 853 | 730 | %86 |
| 2021 | 848 | 650 | %77 |
| 2022 | 1.364 | 1.323 | %97 |
| 2023 | 1.428 | 1.387 | %97 |
| 2024 | 1.577 | 1.508 | %96 |
| 2025 | 1.412 | 1.346 | %95 |
| 2026 | 1.398 | 1.338 | %96 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %65 iken 2021'de %54 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 450 | 240 | %65 |
| 2017 | 237 | 273 | %46 |
| 2018 | 292 | 301 | %49 |
| 2019 | 380 | 339 | %53 |
| 2021 | 353 | 297 | %54 |
Öğrencilerin geldiği iller
1.234 öğrenci · 15 il- Van202
- Diyarbakır140
- Şırnak63
- Mardin60
- Şanlıurfa47
- Batman41
- Ağrı28
- İstanbul24
- Gaziantep23
- Adıyaman22
- Bitlis21
- Mersin16
- Adana13
- Siirt10
1.234 öğrencinin 524 tanesi (%42) Hakkari çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Hakkari | 524 | %42 |
| Van | 202 | %16 |
| Diyarbakır | 140 | %11 |
| Şırnak | 63 | %5 |
| Mardin | 60 | %5 |
| Şanlıurfa | 47 | %4 |
| Batman | 41 | %3 |
| Ağrı | 28 | %2 |
| İstanbul | 24 | %2 |
| Gaziantep | 23 | %2 |
| Adıyaman | 22 | %2 |
| Bitlis | 21 | %2 |
| Mersin | 16 | %1 |
| Adana | 13 | %1 |
| Siirt | 10 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Hakkari Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Hakkari Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 218,501 ile 417,863 arasında değişiyor.
Hakkari Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 1.398 kontenjanın 1.338 tanesi doldu; doluluk oranı %96.
Hakkari Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Hakkari (524), Van (202), Diyarbakır (140), Şırnak (63), Mardin (60) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

