2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2023'de 515,974 ile zirveye çıktı, 2026'de 503,103 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 228,709–300,346 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 273,752 | 394,017 |
| 2016 | 228,709 | 415,095 |
| 2017 | 238,674 | 406,566 |
| 2018 | 241,076 | 407,34 |
| 2019 | 259,345 | 425,837 |
| 2020 | 276,709 | 457,131 |
| 2021 | 232,087 | 389,364 |
| 2022 | 284,48 | 513,027 |
| 2023 | 300,346 | 515,974 |
| 2024 | 288,705 | 491,51 |
| 2025 | 277,293 | 490,986 |
| 2026 | 251,426 | 503,103 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 1.060 kontenjanın 1.057 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 516 | 516 | %100 |
| 2017 | 814 | 814 | %100 |
| 2018 | 857 | 857 | %100 |
| 2019 | 914 | 914 | %100 |
| 2020 | 944 | 944 | %100 |
| 2021 | 974 | 939 | %96 |
| 2022 | 1.252 | 1.232 | %98 |
| 2023 | 1.292 | 1.282 | %99 |
| 2024 | 1.207 | 1.206 | %100 |
| 2025 | 1.227 | 1.224 | %100 |
| 2026 | 1.060 | 1.057 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %44 iken 2021'de %51 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 225 | 291 | %44 |
| 2017 | 373 | 441 | %46 |
| 2018 | 465 | 454 | %51 |
| 2019 | 520 | 466 | %53 |
| 2021 | 476 | 463 | %51 |
Öğrencilerin geldiği iller
1.514 öğrenci · 15 il- Kocaeli243
- Bursa74
- Ankara28
- İzmir24
- Antalya23
- Sakarya20
- Tekirdağ19
- Manisa18
- Balıkesir16
- Hatay15
- Konya15
- Samsun15
- Ordu14
- Muğla14
1.514 öğrencinin 976 tanesi (%64) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 976 | %64 |
| Kocaeli | 243 | %16 |
| Bursa | 74 | %5 |
| Ankara | 28 | %2 |
| İzmir | 24 | %2 |
| Antalya | 23 | %2 |
| Sakarya | 20 | %1 |
| Tekirdağ | 19 | %1 |
| Manisa | 18 | %1 |
| Balıkesir | 16 | %1 |
| Hatay | 15 | %1 |
| Konya | 15 | %1 |
| Samsun | 15 | %1 |
| Ordu | 14 | %1 |
| Muğla | 14 | %1 |
Sık Sorulan Sorular
Gebze Teknik Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Gebze Teknik Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 251,426 ile 503,103 arasında değişiyor.
Gebze Teknik Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 1.060 kontenjanın 1.057 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Gebze Teknik Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (976), Kocaeli (243), Bursa (74), Ankara (28), İzmir (24) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

