2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 527,966 ile zirveye çıktı, 2026'de 527,966 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 171,144–279,66 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 204,152 | 482,95 |
| 2016 | 206,775 | 499,834 |
| 2017 | 171,144 | 493,749 |
| 2018 | 223,93 | 506,336 |
| 2019 | 226,048 | 509,363 |
| 2020 | 217,14 | 523,544 |
| 2021 | 219,071 | 472,556 |
| 2022 | 205,858 | 521,769 |
| 2023 | 279,66 | 525,832 |
| 2024 | 241,251 | 516,424 |
| 2025 | 209,727 | 517,636 |
| 2026 | 210,396 | 527,966 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 4.727 kontenjanın 4.719 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 9.635 | 9.596 | %100 |
| 2017 | 9.246 | 9.074 | %98 |
| 2018 | 5.876 | 5.820 | %99 |
| 2019 | 5.668 | 5.630 | %99 |
| 2020 | 5.597 | 5.582 | %100 |
| 2021 | 5.704 | 5.699 | %100 |
| 2022 | 5.855 | 5.852 | %100 |
| 2023 | 6.285 | 6.258 | %100 |
| 2024 | 5.591 | 5.566 | %100 |
| 2025 | 5.025 | 5.014 | %100 |
| 2026 | 4.727 | 4.719 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %57 iken 2021'de %54 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 5.161 | 3.829 | %57 |
| 2017 | 5.025 | 4.020 | %56 |
| 2018 | 3.036 | 2.784 | %52 |
| 2019 | 3.047 | 2.583 | %54 |
| 2021 | 3.049 | 2.650 | %54 |
Öğrencilerin geldiği iller
7.814 öğrenci · 15 il- İstanbul466
- Konya354
- Bursa317
- Mersin263
- Antalya244
- Adana227
- Kayseri225
- Samsun207
- Kahramanmaraş205
- Gaziantep185
- Hatay181
- Kocaeli174
- İzmir170
- Osmaniye140
7.814 öğrencinin 4.456 tanesi (%57) Ankara çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Ankara | 4.456 | %57 |
| İstanbul | 466 | %6 |
| Konya | 354 | %5 |
| Bursa | 317 | %4 |
| Mersin | 263 | %3 |
| Antalya | 244 | %3 |
| Adana | 227 | %3 |
| Kayseri | 225 | %3 |
| Samsun | 207 | %3 |
| Kahramanmaraş | 205 | %3 |
| Gaziantep | 185 | %2 |
| Hatay | 181 | %2 |
| Kocaeli | 174 | %2 |
| İzmir | 170 | %2 |
| Osmaniye | 140 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Gazi Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Gazi Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 210,396 ile 527,966 arasında değişiyor.
Gazi Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 4.727 kontenjanın 4.719 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Gazi Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Ankara (4.456), İstanbul (466), Konya (354), Bursa (317), Mersin (263) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

