Neredeoku.com
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İstatistikleri kampüs fotoğrafı
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İstatistikleri logosu

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İstatistikleri

  • Çanakkale
  • Devlet Üniversitesi
  • 1992 Kuruluş

2026 yılı özeti

Kaynak: ÖSYM / YÖK
Kontenjan7.489204 azaldı
Yerleşen7.42465 kontenjan boş kaldı
Doluluk99%

Aşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.

Yıllara göre taban puan aralığı

En yüksekEn düşük
100250400550455,209206,5422015475,109169,332016468,19166,1822017480,113167,0052018484,958168,7352019505,734181,9322020447,774187,3972021503,617215,7632022506,023223,9832023489,202234,5112024494,952237,4442025511,289238,9232026

En yüksek taban puan 2026'de 511,289 ile zirveye çıktı, 2026'de 511,289 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 166,182–238,923 bandında kaldı.

Tabloyu göster
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yıllara göre taban puan aralığı
YılEn düşükEn yüksek
2015206,542455,209
2016169,33475,109
2017166,182468,19
2018167,005480,113
2019168,735484,958
2020181,932505,734
2021187,397447,774
2022215,763503,617
2023223,983506,023
2024234,511489,202
2025237,444494,952
2026238,923511,289

Yıllara göre kontenjan ve doluluk

KontenjanYerleşen
03.8007.60011.40015.20015.18614.843201611.3719.145201710.3869.19820189.8829.26020199.2258.98320209.0737.29620219.4209.37920229.7019.56820238.8578.73220247.6937.57120257.4897.4242026
Doluluk oranı
%982016
%802017
%892018
%942019
%972020
%802021
%1002022
%992023
%992024
%982025
%992026

2026 yılında 7.489 kontenjanın 7.424 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Tabloyu göster
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yıllara göre kontenjan ve yerleşen sayısı
YılKontenjanYerleşenDoluluk
201615.18614.843%98
201711.3719.145%80
201810.3869.198%89
20199.8829.260%94
20209.2258.983%97
20219.0737.296%80
20229.4209.379%100
20239.7019.568%99
20248.8578.732%99
20257.6937.571%98
20267.4897.424%99

Yıllara göre cinsiyet dağılımı

KadınErkek
2016
6.985 · %63
4.128 · %37
2017
4.432 · %51
4.295 · %49
2018
4.246 · %48
4.519 · %52
2019
4.552 · %49
4.708 · %51
2021
3.739 · %51
3.557 · %49

Kadın öğrenci oranı 2016'de %63 iken 2021'de %51 oldu.

Tabloyu göster
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi yerleşen öğrencilerin cinsiyet dağılımı
YılKadınErkekKadın oranı
20166.9854.128%63
20174.4324.295%51
20184.2464.519%48
20194.5524.708%49
20213.7393.557%51

Öğrencilerin geldiği iller

12.384 öğrenci · 15 il
Bölgeye yayılmışHer 10 öğrenciden 2'u İstanbul'dan geliyor.
İstanbul2.939
Diğer 14 il toplam9.445
İstanbul dışı illerölçek: en yüksek 2.001 öğrenci
  • Çanakkale2.001
  • Bursa1.633
  • Balıkesir947
  • İzmir941
  • Tekirdağ809
  • Ankara566
  • Kocaeli549
  • Manisa511
  • Antalya305
  • Aydın278
  • Hatay234
  • Muğla231
  • Kırklareli223
  • Mersin217

12.384 öğrencinin 2.939 tanesi (%24) İstanbul çıkışlı.

Tabloyu göster
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencilerinin geldiği iller
İlÖğrenciPay
İstanbul2.939%24
Çanakkale2.001%16
Bursa1.633%13
Balıkesir947%8
İzmir941%8
Tekirdağ809%7
Ankara566%5
Kocaeli549%4
Manisa511%4
Antalya305%2
Aydın278%2
Hatay234%2
Muğla231%2
Kırklareli223%2
Mersin217%2

Sık Sorulan Sorular

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi taban puan aralığı nedir?

2026 verilerine göre Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 238,923 ile 511,289 arasında değişiyor.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?

2026 yılında 7.489 kontenjanın 7.424 tanesi doldu; doluluk oranı %99.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?

İstanbul (2.939), Çanakkale (2.001), Bursa (1.633), Balıkesir (947), İzmir (941) en çok öğrenci gönderen illerdir.

Bu istatistikler hangi yıllara ait?

Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

Puanınız bu aralığa giriyor mu?YKS puanınızı hesaplayın, bu üniversitenin bölümleriyle karşılaştırın.Puan Hesapla
Veri notuSayılar YÖK ve ÖSYM yerleştirme kayıtlarından derlenmiştir ve 2015–2026 dönemini kapsıyor. Bazı yıllarda tüm ölçümler yayımlanmadığı için grafiklerde yıl atlamaları olabilir.