2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2022'de 547,164 ile zirveye çıktı, 2026'de 534,828 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 321,816–422,651 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 362,784 | 524,348 |
| 2016 | 342,764 | 532,023 |
| 2017 | 337,566 | 530,089 |
| 2018 | 344,852 | 536,762 |
| 2019 | 357,948 | 538,751 |
| 2020 | 412,826 | 546,347 |
| 2021 | 349,486 | 521,307 |
| 2022 | 422,651 | 547,164 |
| 2023 | 341,495 | 544,503 |
| 2024 | 339,808 | 539,316 |
| 2025 | 323,707 | 533,05 |
| 2026 | 321,816 | 534,828 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 1.564 kontenjanın 1.564 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2.033 | 2.032 | %100 |
| 2017 | 2.112 | 2.107 | %100 |
| 2018 | 2.151 | 2.149 | %100 |
| 2019 | 2.176 | 2.174 | %100 |
| 2020 | 2.056 | 2.056 | %100 |
| 2021 | 2.155 | 2.155 | %100 |
| 2022 | 1.563 | 1.563 | %100 |
| 2023 | 1.279 | 1.279 | %100 |
| 2024 | 1.264 | 1.263 | %100 |
| 2025 | 1.569 | 1.566 | %100 |
| 2026 | 1.564 | 1.564 | %100 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %47 iken 2021'de %44 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 958 | 1.075 | %47 |
| 2017 | 1.043 | 1.064 | %50 |
| 2018 | 983 | 1.166 | %46 |
| 2019 | 1.036 | 1.138 | %48 |
| 2021 | 938 | 1.217 | %44 |
Öğrencilerin geldiği iller
3.269 öğrenci · 15 il- İzmir268
- Bursa246
- Ankara238
- Antalya135
- Konya119
- Adana111
- Kocaeli104
- Mersin98
- Denizli83
- Sakarya65
- Tekirdağ65
- Manisa62
- Kayseri61
- Balıkesir58
3.269 öğrencinin 1.556 tanesi (%48) İstanbul çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| İstanbul | 1.556 | %48 |
| İzmir | 268 | %8 |
| Bursa | 246 | %8 |
| Ankara | 238 | %7 |
| Antalya | 135 | %4 |
| Konya | 119 | %4 |
| Adana | 111 | %3 |
| Kocaeli | 104 | %3 |
| Mersin | 98 | %3 |
| Denizli | 83 | %3 |
| Sakarya | 65 | %2 |
| Tekirdağ | 65 | %2 |
| Manisa | 62 | %2 |
| Kayseri | 61 | %2 |
| Balıkesir | 58 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Boğaziçi Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Boğaziçi Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 321,816 ile 534,828 arasında değişiyor.
Boğaziçi Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 1.564 kontenjanın 1.564 tanesi doldu; doluluk oranı %100.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
İstanbul (1.556), İzmir (268), Bursa (246), Ankara (238), Antalya (135) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

