2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 504,662 ile zirveye çıktı, 2026'de 504,662 oldu. En düşük puan 2015–2026 arasında 168,614–238,71 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2015 | 226,197 | 450,211 |
| 2016 | 169,912 | 470,115 |
| 2017 | 168,614 | 463,544 |
| 2018 | 169,197 | 473,823 |
| 2019 | 169,433 | 479,104 |
| 2020 | 186,871 | 500,077 |
| 2021 | 176,022 | 439,056 |
| 2022 | 219,707 | 495,226 |
| 2023 | 227,321 | 496,94 |
| 2024 | 238,71 | 478,647 |
| 2025 | 235,667 | 486,259 |
| 2026 | 179,059 | 504,662 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 5.457 kontenjanın 5.397 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 14.433 | 14.230 | %99 |
| 2017 | 7.673 | 6.193 | %81 |
| 2018 | 7.274 | 6.462 | %89 |
| 2019 | 6.854 | 6.423 | %94 |
| 2020 | 6.217 | 5.997 | %96 |
| 2021 | 5.920 | 4.874 | %82 |
| 2022 | 6.739 | 6.643 | %99 |
| 2023 | 7.077 | 6.965 | %98 |
| 2024 | 5.929 | 5.799 | %98 |
| 2025 | 5.127 | 5.064 | %99 |
| 2026 | 5.457 | 5.397 | %99 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %61 iken 2021'de %48 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 5.043 | 3.192 | %61 |
| 2017 | 2.935 | 3.202 | %48 |
| 2018 | 3.040 | 3.422 | %47 |
| 2019 | 3.010 | 3.413 | %47 |
| 2021 | 2.325 | 2.549 | %48 |
Öğrencilerin geldiği iller
8.500 öğrenci · 15 il- İstanbul1.374
- Bursa1.296
- İzmir609
- Manisa457
- Kocaeli443
- Ankara368
- Tekirdağ190
- Aydın174
- Antalya167
- Çanakkale147
- Kütahya143
- Sakarya135
- Hatay133
- Mersin130
8.500 öğrencinin 2.734 tanesi (%32) Balıkesir çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Balıkesir | 2.734 | %32 |
| İstanbul | 1.374 | %16 |
| Bursa | 1.296 | %15 |
| İzmir | 609 | %7 |
| Manisa | 457 | %5 |
| Kocaeli | 443 | %5 |
| Ankara | 368 | %4 |
| Tekirdağ | 190 | %2 |
| Aydın | 174 | %2 |
| Antalya | 167 | %2 |
| Çanakkale | 147 | %2 |
| Kütahya | 143 | %2 |
| Sakarya | 135 | %2 |
| Hatay | 133 | %2 |
| Mersin | 130 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Balıkesir Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Balıkesir Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 179,059 ile 504,662 arasında değişiyor.
Balıkesir Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 5.457 kontenjanın 5.397 tanesi doldu; doluluk oranı %99.
Balıkesir Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Balıkesir (2.734), İstanbul (1.374), Bursa (1.296), İzmir (609), Manisa (457) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2015–2026 dönemini kapsıyor.

