2026 yılı özeti
Kaynak: ÖSYM / YÖKAşağıdaki taban puanlar üniversitenin tüm bölümleri arasındaki en düşük ve en yüksek değerlerdir; tek bir bölümün puanı değildir. Bölüm bazlı puanlar için program listesine bakın.
Yıllara göre taban puan aralığı
En yüksekEn düşükEn yüksek taban puan 2026'de 446,722 ile zirveye çıktı, 2026'de 446,722 oldu. En düşük puan 2016–2026 arasında 159,006–380,513 bandında kaldı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | En düşük | En yüksek |
|---|---|---|
| 2016 | 380,513 | 380,915 |
| 2017 | 296,206 | 403,754 |
| 2018 | 290,047 | 401,003 |
| 2019 | 307,329 | 409,897 |
| 2020 | 325,99 | 410,564 |
| 2021 | 276,468 | 385,279 |
| 2022 | 179,662 | 431,164 |
| 2023 | 167,863 | 435,475 |
| 2024 | 179,726 | 431,739 |
| 2025 | 159,996 | 433,4 |
| 2026 | 159,006 | 446,722 |
Yıllara göre kontenjan ve doluluk
KontenjanYerleşen2026 yılında 1.241 kontenjanın 961 tanesi doldu; doluluk oranı %77.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kontenjan | Yerleşen | Doluluk |
|---|---|---|---|
| 2016 | 124 | 124 | %100 |
| 2017 | 164 | 164 | %100 |
| 2018 | 164 | 164 | %100 |
| 2019 | 175 | 175 | %100 |
| 2020 | 196 | 196 | %100 |
| 2021 | 248 | 248 | %100 |
| 2022 | 1.191 | 1.077 | %90 |
| 2023 | 1.191 | 1.100 | %92 |
| 2024 | 1.235 | 1.138 | %92 |
| 2025 | 1.252 | 972 | %78 |
| 2026 | 1.241 | 961 | %77 |
Yıllara göre cinsiyet dağılımı
KadınErkekKadın öğrenci oranı 2016'de %63 iken 2021'de %57 oldu.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| Yıl | Kadın | Erkek | Kadın oranı |
|---|---|---|---|
| 2016 | 78 | 46 | %63 |
| 2017 | 88 | 76 | %54 |
| 2018 | 80 | 84 | %49 |
| 2019 | 88 | 87 | %50 |
| 2021 | 141 | 107 | %57 |
Öğrencilerin geldiği iller
309 öğrenci · 15 il- İstanbul20
- Bursa16
- Mersin11
- Samsun10
- Konya10
- Adana9
- Hatay8
- Sakarya8
- Antalya8
- Kayseri7
- Amasya7
- Kocaeli7
- İzmir7
- Tekirdağ6
309 öğrencinin 175 tanesi (%57) Ankara çıkışlı.
Tabloyu gösterTabloyu gizle
| İl | Öğrenci | Pay |
|---|---|---|
| Ankara | 175 | %57 |
| İstanbul | 20 | %6 |
| Bursa | 16 | %5 |
| Mersin | 11 | %4 |
| Samsun | 10 | %3 |
| Konya | 10 | %3 |
| Adana | 9 | %3 |
| Hatay | 8 | %3 |
| Sakarya | 8 | %3 |
| Antalya | 8 | %3 |
| Kayseri | 7 | %2 |
| Amasya | 7 | %2 |
| Kocaeli | 7 | %2 |
| İzmir | 7 | %2 |
| Tekirdağ | 6 | %2 |
Sık Sorulan Sorular
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi taban puan aralığı nedir?
2026 verilerine göre Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi bölümlerinin taban puanları 159,006 ile 446,722 arasında değişiyor.
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi kontenjanları doluyor mu?
2026 yılında 1.241 kontenjanın 961 tanesi doldu; doluluk oranı %77.
Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi öğrencileri en çok hangi illerden geliyor?
Ankara (175), İstanbul (20), Bursa (16), Mersin (11), Samsun (10) en çok öğrenci gönderen illerdir.
Bu istatistikler hangi yıllara ait?
Veriler YÖK kaynaklı olup 2016–2026 dönemini kapsıyor.

